Zmechacony płaszcz: jak go uratować

Zmechacony płaszcz: jak go uratować

Zmechacony płaszcz - niestety, każda z nas spotkała się z tym powszechnie znanym problemem. Najczęściej pojawia się on na swetrach, płaszczach czy marynarkach. Jednak nie należy się poddawać, poniżej przedstawiamy kilka prostych trików, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się pięknem Twoich ulubionych ubrań. To bardzo łatwe!

Pilling: co to znaczy i kiedy występuje

Zacznijmy od krótkiej definicji słowa "pilling". Pilling, zwany również mechaceniem, oznacza proces tworzenia się na powierzchni tkaniny małych lub średniej wielkości supełków czy włóknistych kuleczek, które mogą nadać Twojej odzieży nieestetyczny wygląd. Z reguły mechacenie spowodowane jest naruszeniem struktury włókien.

Czy wełniany płaszcz się mechaci?

Jeśli zastanawiasz się czy płaszcz z wełny lub kaszmiru się mechaci, odpowiedź jest prosta - tak. Wełna i kaszmir mechacą się pod wpływem tarcia i ocierania, wówczas jedwabiste włoski wełny czy kaszmiru uwalniają się z tych wyjątkowo cennych materiałów i tworzą małe sploty i kuleczki. Efekt mechacenia może być mniejszy w przypadku ubrań wykonanych z grubego wełnianego włókna lub tkanin poddanych obróbce chemicznej. Dla niektórych, powstałe kuleczki nie sprawiają problemu i uważają je za wyjątkowo urokliwe. Nie należysz do nich? Nic nie szkodzi! Zobacz, jak możesz uratować Twój zmechacony płaszcz od niechcianych kuleczek.

Gdzie najczęściej ubrania się mechacą?

Najczęściej ubrania, takie jak swetry, płaszcze czy marynarki mechacą się w miejscach, które narażone są na silne tarcie lub ocieranie, na przykład: pod pachami, na wewnętrznej stronie rękawów, na łokciach czy na biodrach.

Czy zmechacone ubrania są do wyrzucenia?

Zdecydowanie nie, szczególnie jeśli mówimy o produktach wykonanych z tkanin naturalnych jak bawełny, wełny czy kaszmiru. Mechacenie się jest naturalnym etapem “cyklu życia” produktów naturalnych. Wełniane produkty zmechacone można w prosty sposób przywrócić do ich pierwotnego stanu, dzięki temu będą one mogły Ci służyć przez wiele lat.

Zmechacony płaszcz: co zrobić

Jeśli masz w Twojej szafie zmechacony płaszcz z wełny lub marynarkę czy sweter, wypróbuj jeden z poniższych sposobów:

Golarka do ubrań: to chyba jeden z najprostszych i najskuteczniejszych pomysłów na usunięcie niechcianych kłaczków i kuleczek ze zmechaconego płaszcza lub swetra. Działa jak standardowa golarka elektryczna, ale ze względu na jej konstrukcję chroni tkaninę przed uszkodzeniami. Pozwala na szybkie usunięcie zmechaceń z dużej powierzchni produktu. Pamiętaj, aby wyczyścić golarkę po każdym jej użyciu oraz przetestować jej działanie na części płaszcza, którą łatwo ukryć (na przykład pod pachą).

Golarka jednorazowa: to kolejny super prosty sposób na usunięcie niechcianych kuleczek z płaszcza. Jest on troszkę bardziej ryzykowny, gdyż wykorzystując zbyt ostrą lub zbyt stępioną golarkę możesz uszkodzić Twój płaszcz, ale jeśli wykorzystasz swoją golarkę w sposób właściwy, pomoże ci ona w tani sposób pozbyć się niechcianych zmechaceń

Pumeks: to stary sposób na pozbycie się mało estetycznych kuleczek. Zanim przystąpisz do czyszczenia Twojego ubrania naciągnij na pumeks starą rajstopę i rozpocznij proces “wyczesywania” kłaczków. Pamiętaj, aby postępować bardzo delikatnie z wybranym przez ciebie produktem, żeby go nie uszkodzić. Pumeks możesz też zastąpić gąbką do naczyń, używając jej szorstką stronę.  

Rolka do ubrań: rolka do ubrań z taśmą klejącą to idealne rozwiązanie na zakończenie procesu usuwania zmechaceń z Twojego ulubionego produktu. Pozwala ona w łatwy i szybki sposób pozbyć się resztek zmechaconego włókna z płaszcza. Po jej wykorzystaniu wystarczy wyeliminować z rolki użytą taśmę, aby móc ją ponownie wykorzystać.

Wszystkie z wymienionych powyżej sposobów pozwolą Ci łatwo i szybko wyczyścić Twój zmechacony płaszcz, marynarkę lub sweter. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem aktualnego czyszczenia, wypróbować wybraną metodę na wewnętrznej lub ukrytej stronie płaszcza. Wówczas unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Co więcej, zrezygnuj z ręcznego wyrywania kłaczków, gdyż spowoduje to uszkodzenie struktury tkaniny, osłabiając ją i powodując ostateczne zniszczenie produktu, który właściwie pielęgnowany mógłby towarzyszyć ci jeszcze przez wiele lat.

Zmechacony płaszcz: jak uniknąć ponownego mechacenia

Nawet jeśli materiał jest gruby i mocny, nie masz pełnej gwarancji na to, że ubranie nie będzie się mechacić. Możesz jednak zmniejszyć to ryzyko.

Co zrobić, żeby płaszcz się nie mechacił i nie obłaził?

  1. Dokładnie przestrzegaj wskazówek dotyczących prania, które znajdziesz na wewnętrznej stronie produktu. Jeśli produkt nie zawiera takowych wskazówek skontaktuj się z producentem
  2. Pranie ręczne - jeśli Twój płaszcz, sweter czy marynarka mogą być prane ręcznie używaj tylko delikatnych naturalnych produktów do prania. Jeśli możesz, zrezygnuj ze zmiękczających płynów do płukania, często obciążają one delikatne włókna naturalne powodując ich przedwczesne uszkodzenie
  3. Plamy - nie usuwaj plam „zeskrobując” je z zaplamionej tkaniny. Delikatnie ją zwilż, pokryj plamę mydłem z Marsylii i odstaw tkaninę na kilkanaście minut. Następnie wypierz produkt ręcznie. Jeśli Twój produkt nie może być prany ręcznie, nie dotykaj plamy i zanieś płaszcz, sweter czy marynarkę do najbliższej pralni.
  4. Pranie w pralce - jeśli nie chcesz prać Twojego produktu ręcznie i wolisz wyprać go w pralce pamiętaj aby: (1) Prać na krótkich i delikatnych programach – czym krótsze i mniej intensywne pranie, tym lepiej. (2) Zapomnij też o silnych środkach czyszczących. (3) Nie pierz płaszcza czy marynarki razem z innymi materiałami – w ten sposób unikniesz wszelkich otarć. Nie ma nic gorszego, kiedy materiał płaszcza będzie ocierał się w pralce o inne guziki czy zamki. Najlepiej zdecyduj się na pranie ręczne. (4) Wywiń produkt na lewą stronę (5) Upewnij się, że nie masz nic w kieszeniach. Nie ma nic gorszego niż znalezienie w pralce resztek zapomnianej chusteczki czy biletu.
  5. Susz płaszcz na powierzchni płaskiej w temperaturze pokojowej – zapomnij o suszarkach i grzejnikach. Zbyt szybkie osuszanie naturalnego materiału może spowodować jego uszkodzenie.
  6. Wybierz profesjonalną pralnie - to idealne rozwiązanie jeśli wszywka umieszczona w Twoim płaszczu wskazuje jako jedyną opcję "pranie chemiczne" bądź czujesz się zdecydowanie spokojniejsza oddając Twój płaszcz w ręce specjalisty 
  7. Przeczesuj płaszcz – jeśli widzisz niechciane kuleczki, pozbywaj się ich. W niektórych pralniach i sklepach znajdziesz urządzenia do rozczesywania włókien w delikatnych tkaninach.
  8. Przechowuj płaszcz we właściwy sposób - wszystkie doskonale znamy nasze "super przepełnione" szafy :) Aby uniknąć stałych otarć o inne ubrania polecamy wybrać funkcjonalny pokrowiec. Z pewnością pomoże on ochronić Twój płaszcz przed wszelkimi otarciami.
  9. Z troską również w drodze - oczywiście nie musimy dbać o nasz płaszcz jak o filiżankę z porcelany, ale drobna opieka i delikatność, szczególnie w trakcie podróży, jest bardzo mile widziana i ochroni nasz płaszcz przed niechcianymi otarciami. 

Jak sama widzisz, to nie takie trudne! Wystarczy kilka prostych trików, a Twój płaszcz będzie piękny przez długie lata – bez obłażenia!

Jeśli masz jednak ochotę odświeżyć Twoją garderobę, zapraszamy Cię do obejrzenia naszych wełnianych płaszczy na jesień i zimę :)

[product id="134, 136, 133, 135"]

Zobacz również:

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9