Len: co to za materiał, właściwości, zastosowanie

Len: co to za materiał, właściwości, zastosowanie

Len jest materiałem znanym od starożytnych czasów i według wielu źródeł najstarszym włóknem tekstylnym na świecie: jego zastosowanie datuje się nawet na 8000 lat przed Chrystusem. Fenicjanie, słynni kupcy i znakomici nawigatorzy, kupowali len w Egipcie, aby eksportować go do Irlandii, Anglii i Bretanii: dzięki tej trasie włókno dotarło na kontynent europejski. Od momentu pojawienia się na terenie Europy, produkcja i wykorzystanie lnu przeszły niesamowity rozwój. W okresie rzymskim uprawa i przetwarzanie tego włókna rozwinęły się w całym Imperium, a Rzymianie byli pierwszymi, którzy używali go nie tylko do produkcji odzieży, ale także w domu. W średniowieczu len osiągnął szczyt swojej ekspansji, zwłaszcza w środkowej i północnej Europie.
 Wraz z nastaniem renesansu, smak wyrafinowanego stylu życia wzmocnił obecność lnu w życiu codziennym, których wykorzystywany był również do produkcji pościeli, obrusów i innych dekoracji. W trakcie wojen religijnych tysiące flamandzkich tkaczy zostało zmuszonych do emigracji do Anglii i Irlandii, przygotowując w ten sposób drogę do złotego wieku lnu na tych dwóch wyspach. W tym samym okresie len pojawił się także w Polsce i Rosji.

Czego dowiesz się w tym artykule:

 1. Len: co to jest
 2. Len: co się z niego robi
 3. Len: gdzie jest uprawiany
 4. Len: materiał niezwykle wytrzymały
 5. Polski len
 6. Len: 8 właściwości, ktore pokochasz
 7. Len: 15 powodów, dla których warto nosić ubrania z lnu
 8. Len: na koniec 4 ciekawostki

Len: co to jest

Len jest włóknem składającym się i otrzymywanym z uprawy łodygi rośliny lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), składającym się w około 70% z celulozy. Charakter, skład i struktura włókien nadają lnu wyjątkowe właściwości. Mowa tutaj o niezaprzeczalnych zaletach, które pozwalają na obróbkę tkanin niezależnie od ich ostatecznego przeznaczenia, które może obejmować zarówno lniane ubrania, wyposażenie wnętrz, bieliznę domową, jak i zastosowania techniczne.

Len: co się z niego robi?

Len ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i w różnych dziedzinach życia, najczęściej wykorzystywany jest w:

 1. przemyśle włókienniczym do produkcji przewiewnych ubrań (np. spodni, bluzek, sukienek, garniturów, marynarek czy płaszczy)
 2. produkcji wytrzymałej bielizny domowej (np. pościli, ręczników, obrusów, kocy)
 3. wyposażeniu wnętrz (np. tapicerka, zasłony, poduszki)
 4. w diecie, jako bezpośredni dodatek m.in. do kanapek czy sałatek
 5. produkcji oleju, który powstaje z nasion lnu
 6. w kosmetyce jako składnik kremów, mydeł i maseczek oraz maści leczniczych, które mają działanie działający regeneruje, zmiękczające i przeciwzapalnie
 7. produkcji płyt paździerzowych wykorzystywanych w budownictwie i meblarstwie
 8. produkcji m.in. farb i lakierów (jako emulgator powstający z oleju z lnu)
 9. produkcji pasz dla zwierząt (nasiona lnu i olej lniany)
 10. produkcji papieru produkcji sznurków do sieci rybackich

Len: gdzie jest uprawiany

Roślina lnu łatwo rośnie w regionach o umiarkowanym i wilgotnym klimacie, gdzie uprawiana jest do produkcji włókien (np. we Francji, Holandii, Belgii, Polsce czy Rumunii). Natomiast największym producentem siemienia lnianego na świecie jest Kanada, za nią plasują się Argentyna, Indie, Chiny i Nowa Zelandia.

Len uprawiany w Europie Zachodniej jest znany jako lepszych na świecie. Ten poziom doskonałości jest wynikiem połączenia trzech korzystnych czynników: dostępności odpowiednich gleb, korzystnych warunków klimatycznych oraz wiedzy doświadczonych, dbających o jakość rolników uprawiających len.
 W dziedzinie produkcji rolnej specjaliści nie pozostawiają niczego przypadkowi: przygotowanie terenu, wybór odmian, siew i wzrost lnu, monitorowanie upraw, zbiór poprzez odchwaszczanie i macerację w celu ułatwienia wydobycia włókien. Wszystkie te etapy wymagają takiego samego rygoru i staranności. 
Uprawa ta, o silnie zakorzenionej tradycji, ale otwarta na postępy badań naukowych i przemysłowych, była wykonywana z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Len: materiał niezwykle wytrzymały

Ze wszystkich naturalnych włókien tekstylnych len jest jednym z najmocniejszych i najtrwalszych tkanin. Wytrzymałość ta wynika głównie z morfologii włókna oraz wysokiej zawartości celulozy, która wzmacnia włókna. Skład ten wyjaśnia również słabą zdolność włókien lnu do regeneracji po zginaniu (czyli fakt, że łatwo się gniecie), która kontrastuje z dobrą odpornością na trakcję.
 Wytrzymałość lnu nadaje tkaninom bardzo dużą stabilność, wysoką wytrzymałość mechaniczną i trwałość, dzięki czemu ubrania lniane będą nam służyć na lata.

Polski len

Historia produkcji lnu w Polsce sięga wieków. Polski len, znany również jako len zwyczajny, był jednym z najważniejszych surowców włókienniczych. Wiele regionów w Polsce posiadało tradycję uprawy i przetwarzania lnu. Przez wieki polskie lniarstwo rozwijało się, przynosząc bardzo dobre jakościowo tkaniny i olej lniany. W przeszłości len był nieodłącznym elementem naszej gospodarki. Dzisiaj produkcja lnu w Polsce nie jest już tak powszechna, jednak nadal ma znaczenie kulturowe i historyczne. Polski len przypomina o długiej tradycji lniarskiej kraju, stanowiąc ważny element dziedzictwa Polski. W produkcji kolekcji Holystic wykorzystujemy tkaniny lniane polskiego producenta, które posiadają certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX®

Len: 8 właściwości, które pokochasz

 1. Jest najmocniejszy z naturalnych włókien tekstylnych: ze wszystkich naturalnych włókien tekstylnych len jest jednym z najmocniejszych. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość na rozciąganie, plasuje się zaraz za stalami specjalnymi
 2. Posiada wysoka zdolność absorpcji wilgoci: len jest w stanie zatrzymać masę wody równą swojej suchej masie, co czyni go idealnym włóknem do bezpośredniego kontaktu ze skórą, zarówno w przypadku odzieży, jak i bielizny domowej
 3. Posiada właściwości izolacyjne i termoregulacyjne: włókna lnu mają właściwości termoregulacyjne, co w połączeniu z jego zdolnością do pochłaniania wilgoci i szybkością schnięcia sprawia, że jest wygodny o każdej porze roku. Właśnie dlatego latem len jest tkaniną oddychającą, natomiast zimą izolująca
 4. Ma właściwości dźwiękoszczelne i izolacyjne: dzięki czemu len jest szczególnie ceniony w sektorze wyposażenia wnętrz
 5. Jest hipoalergiczny i antybakteryjny: przez co nie podrażnia skóry
 6. Jest antystatyczny, antystresowe, odporne na promieniowanie elektrostatyczne i UV
 7. Jest przyjazny dla środowiska: len to włókno, które najbardziej szanuje środowisko: ulega biodegradacji, jego uprawa chroni glebę i nie wymaga stosowania chemicznych pestycydów, ponieważ nie jest atakowane przez pasożyty i wymaga niewielkiej ilości wody.
 8. Absorbuje wstrząsy lepiej niż włókno szklane (rakiety tenisowe, kaski, narty, itp.) i jest bezwonny

15 powodów, dla których warto nosić ubrania z lnu

 1. Pozwala na elegancki i sportowy wygląd dzięki minimalistycznym i spersonalizowanym fasonom
 2. Jest bardzo wygodny w noszeniu
 3. Jest to włókno międzysezonowe, które będziesz mogła nosić od marca do października
 4. Jest idealny nawet w bardzo upalne dni
 5. Można go rozpoznać na pierwszy rzut oka
 6. Jest dla bawełny tym, czym kaszmir dla wełny
 7. Jest niezwykle przewiewny, miły dla skóry i gwarantuje uczucie komfortu przez cały dzień
 8. Nie powoduje uczuleń
 9. Łatwo pochłania wilgoć czy pot, ale nie daje uczucia nieprzyjemnej wilgoci
 10. Jest przyjazny dla środowiska
 11. Jest to inwestycja na długie lata, dzięki niezwykłej wytrzymałości, która charakteryzuje włókna lnu
 12. Idealne uzupełnienie do szafy kapsułowej
 13. Wybierając ubrania z lnu, bierzesz udział w akcji "Kupuj mniej i lepiej"
 14. Możesz go nosić nawet w chłodniejsze dni, gdyż posiada właściwości izolacyjne
 15. Jest to jedyna alternatywa dla bawełny na wiosnę i lato

Len: na koniec 4 ciekawostki

 1. W średniowieczu malarze używali gotowanego oleju lnianego w celu uzyskania żywszych i łatwiejszych w użyciu kolorów.
 2. W Egipcie, lniane bandaże były używane do owijania mumii.
 3. Starożytni Grecy używali lnianej tkaniny do robienia żagli do swoich łodzi
 4. We Francji, nawet dzisiaj, księża noszą “cotta” (białą szatę) wykonaną z lnu.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9