Jak prać, suszyć i prasować len?

Jak prać, suszyć i prasować len?

Poznaj praktyczne wskazówki dla utrzymania Twoich lnianych ubrań w doskonałej formie.

Len to naturalna tkanina, która cieszy się popularnością ze względu na swoją trwałość, przewiewność i stylowy wygląd. Jeśli posiadasz ubrania z lnu lub planujesz je kupić, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo prać i dbać o nie, aby zachować ich doskonały wygląd i jakość przez wiele sezonów. W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prania i prasowania lnianych ubrań, czyli:

Czego dowiesz się w tym artykule:

 1. Jak prać len?
 2. Jak suszyć len?
 3. Jak prasować lniane ubrania?
 4. Jak usunąć zażółcenie z lnu?

Jak prać len?

 1. Sprawdź etykietę
  Przed rozpoczęciem procesu prania, zawsze warto sprawdzić etykietę na lnianym ubraniu. Będzie ona zawierać szczegółowe instrukcje dotyczące temperatury prania, cyklu, czy też używania środków piorących. Przestrzeganie zaleceń producenta pomoże Ci uniknąć uszkodzeń i utrzymać tkaninę w najlepszym stanie.
 2. Pranie ręczne
  Lniane ubrania najlepiej prać ręcznie lub na delikatnym cyklu prania w pralce. Do ręcznego prania ubrań z lnu potrzebna jest miska, łagodny detergent, najlepiej ekologiczny, oraz ciepła woda. Najlepiej unikać wybielaczy, które niszczą włókna, natomiast mydło marsylskie będzie idealne do usuwania uporczywych zabrudzeń lub plam.
 3. Delikatny cykl prania
  Włókna lnu cechuje duża wytrzymałość co oznacza, że można je bezpiecznie prać w pralce. Do prania ubrań z miękkiego lnu w dowolnym odcieniu zalecamy nie przekraczać 40°C i wybierać delikatny cykl prania.
 4. Wirowanie
  Bardzo ważny jest właściwy wybór cyklu wirowania, ktory powinien być ustawiony na delikatny. Jeśli jest zbyt agresywny, może zniszczyć włókna tkaniny.
 5. Temperatura wody
  Zawsze używaj letniej lub chłodnej wody, ponieważ gorąca woda może skurczyć tkaninę.
 6. Wybielacze i środki chemiczne
  Unikaj stosowania wybielaczy i mocnych środków chemicznych, gdyż lniane tkaniny, tak jak i wszystkie naturalne tkaniny, są wrażliwe na wybielacze i silne środki chemiczne, które mogą spowodować przebarwienia lub uszkodzenia włókien. Zamiast tego, wybieraj delikatne środki piorące przeznaczone do tkanin naturalnych lub ich ekologiczne alternatywy.
 7. Usuwanie plam
  Jeśli na lnianych ubraniach pojawią się plamy, staraj się je usuwać jak najszybciej. Możesz zastosować mydło marsylskie lub delikatne środki do usuwania plam, ale zawsze przetestuj je przed użyciem na mało widocznym fragmencie tkaniny.
 8. Nie pierz zbyt często
  Unikaj zbyt częstego prania ubrań z lnu, noś Twoje ulubione produkty co kilka dni i po założeniu pozostaw je na kilka godzin na świeżym powietrzu lub w przewiewnym pokoju.  

Jak suszyć len?

 1. Postaw na suszenie na powietrzu
  Lniane ubrania, jak lniane sukienki czy koszule, najlepiej suszyć na powietrzu, aby zachować ich naturalną teksturę i przewiewność. Pamiętaj, aby wywrócić ubranie z lnu na lewą stronę. Dodatkowo pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać ubrań z lnu na bezpośrednim słońcu.
 2. Suszenie w domu
  Jeśli nie masz możliwości powiesić Twoich ubrań z lnu na świeżym powietrzu postaw na przewiewny i niezbyt wilgotny pokój. 
 3. Suszarka bębnowa
  Unikaj suszenia w suszarce bębnowej, ponieważ może to skurczyć tkaninę. Jeśli konieczne jest suszenie w suszarce, wybierz program na niskiej temperaturze.

Jak prasować lniane ubrania?

 1. Prasuj ubrania z lnu na lewej stronie
  Podczas prasowania lnianych ubrań zawsze zaleca się prasowanie na lewej stronie tkaniny.
 2. Odpowiednia temperatura
  Ustaw żelazko na odpowiednią temperaturę dla lnu i unikaj bezpośredniego kontaktu z żelazkiem na wzorach lub haftach, gdyż możesz je zniszczyć. Podczas prasowania lnu możesz wybrać temperaturę do 200°C i delikatnie zwilżyć tkaninę, aby uzyskać efekt idealnie czystej i gładkiej odzieży. Wypróbuj Twoje żelazko na mnie widocznej części tkaniny, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
 3. Odśwież Twoją garderobę za pomocą żelazka parowego
  Aby odświeżyć Twoją garderobę z lnu pozostaw ją na kilka godzin na świeżym powietrzy i skorzystaj z żelazka parowego, aby wyeliminować powstałe zagniecenia. 
 4. Składaj i przechowuj z uwagą
  Aby zachować doskonały wygląd lnianych ubrań, zawsze staraj się je składać zamiast wieszać. Zawieszone lniane ubrania mogą się rozciągać pod własnym ciężarem. Przechowuj ubrania z lnu w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, aby uniknąć nadmiernej wilgotności, która może prowadzić do powstawania pleśni.

Jak usunąć zażółcenie z lnu?

Biała tkanina lniana czasem ma tendencję do żółknięcia, co stanowi pewien problem. Niemniej jednak, istnieje kilka domowych sposobów, które można wypróbować w celu odwrócenia tego procesu. Jednym z nich jest przedpranie pożółkłego obszaru naturalnym mydłem marsylskim, które należy pozostawić na około godzinę przed praniem, zarówno w pralce, jak i podczas ręcznego prania.

Inną alternatywą jest namoczenie tkaniny na noc w misce z letnią wodą, wodorowęglanem sodu i gruboziarnistą solą. Niektórzy sugerują także użycie świeżego mleka na uszkodzonym obszarze - należy je wlać na tkaninę, pozwolić jej wyschnąć, a dopiero potem przeprowadzić standardowe pranie. Warto eksperymentować te kilka "babcinych sposobów" w celu przywrócenia białej tkaniny lnianej do pierwotnego stanu. W ostateczności zawsze możesz udać się do specjalisty, który pomoże Ci znaleźć właściwe rozwiązanie i przywrócić Twoją lnianą odzież do idealnej formy.

Zapamiętaj te praktyczne wskazówki i ciesz się pięknem i trwałością Twojej damskiej odzieży lnianej przez wiele lat. Dbając o lniane ubrania z odpowiednią uwagą, możesz cieszyć się ich naturalnym urokiem i wygodą przez wiele sezonów.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9