Wełna dziewicza: co warto o niej wiedzieć?

Wełna dziewicza: co warto o niej wiedzieć?

Wełna dziewicza, czyli wełna jagnięca: co warto o niej wiedzieć?

Wełna wełnie nie równa. I choć jest to jeden z najpopularniejszych naturalnych materiałów do produkcji ciepłej odzieży to nie wszyscy wiedzą, że ma różne odmiany. Jednym z najdelikatniejszych z nich jest właśnie wełna dziewicza. Co to jest?

Co to jest wełna dziewicza?

To odmiana wełny owczej. Charakteryzuje się tym, że jest delikatniejsza, a także lżejsza i przyjemniejsza w dotyku od zwykłej wełny. Dlaczego? Bo pozyskuje się ją w trakcie pierwszego — a więc dziewiczego — strzyżenia jagniąt, czyli młodych owiec. To — wyjątkowo miękkie, delikatne, ale jednocześnie trwałe — włókno najwyższej jakości. Nie jest też tak ciężkie, jak zwykła wełna.

Wełna dziewicza to wełna jagnięca?

Inne nazwy wełny dziewiczej to właśnie wełna jagnięca. Ten rodzaj włókna jest też nazywany z angielskiego "virgin wool" i "lambswool". Wełna dziewicza może odnosić się nie tylko do włókna pozyskiwanego od młodych owiec, ale też do wełny, która nigdy wcześniej nie była przetworzona i wykorzystana.

Jakie ma właściwości wełna dziewicza?

Lista właściwości wełny dziewiczej jest długa i próżno szukać na niej tego, co mogłoby się nie spodobać. Po pierwsze, termoizolacja! Tkanina z wełny młodych jagniąt nie dopuszcza do ucieczki — wytwarzanego przez nasze ciała — ciepła i nie pozwala na dostanie się pod materiał zimnego powietrza z zewnątrz. Po drugie, termoregulacja. A więc płaszcze, marynarki wełniane, czy swetry z wełny dziewiczej doskonale chronią przed zmianami temperatur. A to nie koniec. Wełna dziewicza nie przyjmuje wody; nawet gdy zmoczy nas deszcz, to wełniana odzież będzie barierą chroniącą nasze ciało przed wodą i nieprzyjemną wilgocią. Oczywiście nie jest to tkanina przeciwdeszczowa, więc jej właściwości higroskopijne, czyli zdolność pochłaniania wody ma pewien limit. Poza tym jest mało podatna na przyjmowanie zapachów. W płaszczu z wełny jagnięcej możesz wejść nawet do smażalni ryb, a odzienie nie będzie później pachnieć smażonym olejem. Co więcej, ubrania z tego rodzaju wełny są względnie odporne na zabrudzenia i gniecenie się, a to oznacza chwile wolne od żelazka.

Czy wełna dziewicza gryzie?

Nie, to jedna z najdelikatniejszych odmian wełny.

Płaszcz z wełny dziewiczej, co go wyróżnia?

Płaszcze wełniane, a zwłaszcza te z wełny dziewiczej, to świetny wybór na chłodne dni i sezon zimowy. Jest nie tylko ciepły, ale też dużo delikatniejszy i przyjemny w dotyku od tego ze zwykłej wełny. Płaszcz taki jest dość dobrze odporny na zabrudzenia, a więc idealny na jesienną, czy zimową słotę. Co więcej, wełna dziewicza sprawdza się doskonale jako włókno na płaszcz, bo nie tylko ogrzewa, ale też reguluje temperaturę — dzięki temu ani się nie przegrzejemy, ani nie zmarzniemy.

Jak prać wełnę dziewiczą?

Jeśli wełniane ubranie nie jest poplamione, nie pierz go. Wówczas wystarczy je porządnie wywietrzyć. Nie zaleca się częstego prania w pralce. A jeśli już się na to zdecydujemy, powinniśmy prać ją oddzielnie, najlepiej ręcznie lub korzystając z programu pranie ręczne albo tego do prania wełny. Wełnę dziewiczą najlepiej prać w letniej wodzie i przy użyciu delikatnego detergentu. Ubrań z wełny dziewiczej nie należy wykręcać, bo wełna nie lubi tarcia. Najlepiej jest owinąć ją delikatnie w miękki bawełniany ręcznik i delikatnie ugniatać, nie ocierając. Ważne, by po praniu wełniane ubranie, czy dodatek, wysuszyć na płasko, układając ubranie na przykład na krześle czy na stoliku.

Jak prasować wełnę dziewiczą?

Co ważne, włókna wełny dziewiczej są sprężyste, dlatego ubrania z niej zazwyczaj nie wymagają prasowania. Jeśli uznasz, że musisz wyprasować wygnieciony sweter to w ustawieniach temperatury żelazka wybierz opcję "wełna". Swetry o niewielkim splocie można prasować na lewej stronie, a te o splocie grubszym przez bawełnianą ściereczkę.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9