Rayon: co to za materiał, jakie ma właściwości i dlaczego warto mieć go w szafie

Materiał Rayon - co to za tkanina i dlaczego warto ją mieć w szafie?

Rayon, znany również jako sztuczny jedwab, jest materiałem, który od dawna zdobi szafy i wnętrza domów. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że warto mieć go w swojej garderobie. W tym artykule na tapet bierzemy rayon, jego właściwości oraz zalety.

Rayon: co to za materiał?

Rayon, nazywany także "sztucznym jedwabiem" to włókno sztuczne pochodzenia roślinnego, które uzyskuje się poprzez przekształcenie celulozy z pulpy drzewnej za pomocą procesu chemicznego. Nazwa "rayon" wywodzi się z francuskiego słowa "rayonne", oznaczającego "lśniący". Jest to odpowiednik materiału zwany "sztucznym jedwabiem". 

Rayon: jakie ma właściwości?

Rayon powstaje poprzez obróbkę chemiczną celulozy z pulpy drzewnej, co pozwala uzyskać miękkie i lekkie włókna tekstylne. Materiał ten często porównuje się do jedwabiu ze względu na swoją miękkość i lśniący wygląd, jednak jest bardziej przystępny cenowo. 

Rayon ma wiele zalet, w tym:

- Miękkość i lekkość w dotyku, co sprawia, że ubrania z rayonu są przyjemne nosić.
- Lśniący wygląd, zbliżony do jedwabiu, nadaje ubraniom elegancji.
- Chłonność, umożliwiająca przepuszczanie powietrza i zapewniająca komfort w ciepłe dni.
- Łatwość w absorpcji barwników, co pozwala uzyskać wyraziste kolory.
- Dobrze łączy się z innymi włóknami, co umożliwia tworzenie różnorodnych tkanin.

Materiał rayon – najczęściej zadawane pytania

  • Czy rayon jest materiałem naturalnym czy sztucznym? Rayon jest włóknem sztucznym - jest produkowany z naturalnych surowców (celulozy), ale poddawany jest procesom chemicznym.

  • Jak pielęgnować ubrania z rayonu? Ubrania z rayonu należy prać w niskiej temperaturze (30 stopni), preferowanych detergentach płynnych i suszyć na płasko, aby uniknąć gniecenia się. Najlepiej prasować go na drugą stronę w temperaturze max 110 stopni.

  • Jaka jest różnica między rayonem a innymi materiałami, takimi jak bawełna czy wiskoza? Rayon, choć przypomina jedwab, jest bardziej przystępny cenowo, a jednocześnie jest to bardziej szlachetna wiskoza.

Rayon to wszechstronny materiał, który idealnie nadaje się na wiele okazji, od codziennych ubrań po eleganckie suknie wieczorowe. Jego cechy sprawiają, że warto mieć go w swojej szafie, zwłaszcza wiosną i latem.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9