Kaszmir: co to za materiał i jak go pielęgnować

Kaszmir: co to za materiał i jak go pielęgnować

Kaszmir: co to za materiał, jakie ma właściwości, jak go prać i pielęgnować

Kaszmir to cenione naturalne włókno, które szczyci się starożytnym pochodzeniem. Mówi się, że za czasów Juliusza Cezara rzymianie nosili piękne, miękkie szale i z oryginalnymi wzorami, wykonane z kaszmiru. Te elementy garderoby, niezwykle rzadkie i drogie, były symbolem bardzo wysokiego statusu społecznego. Wiedza o tych cudownych materiałach stała się bardziej powszechna w Europie, a w szczególności we Francji, po kampanii egipskiej Napoleona Bonaparte w 1792 r., podczas której armia francuska walczyła z turecką armią Mameluków. Oficerowie tureccy mieli w swoim trousseau wystawny trójkątny szal z cienkiego kaszmiru, zwany "boteh". Moda na te szale rozpowszechniła się w połowie XIX wieku w pałacach Eugenii Bonaparte, żony Napoleona III, oraz na dworze angielskiej królowej Wiktorii, która za pośrednictwem Kompanii Wschodnioindyjskiej sprowadzała do Europy drogocenne szale z "pashminy" ("pash" znaczy "wełna").

Czego dowiesz się w tym artykule:

 1. Kaszmir: co to za materiał
 2. Kaszmir: jego właściwości zalety i wady
 3. Kaszmir a wełna: co je różni?
 4. Gdzie kaszmir jest wykorzystywany?
 5. Płaszcze z kaszmiru: dlaczego warto i ile kosztują
 6. Ubrania z kaszmiru: jak je pielęgnować

Kaszmir: co to za materiał?

Włókna kaszmirowe uzyskuje się z runa określonego gatunku kóz, powszechnie nazywanych kozami kaszmirskimi (kóz kaszmirskich), które hoduje się w krajach takich jak Iran, Rosja, Afganistan, Turcja i Indie w najbardziej ekstremalnych warunkach (przy temperaturach od -50C do +40С), jednak najdelikatniejszy i najcenniejszy kaszmir na świecie pochodzi z wyżyn Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Średnica włókien mieści się zazwyczaj pomiędzy 11-18µ (zgodnie z najbardziej akredytowanymi normami międzynarodowymi) w porównaniu ze średnią 22 mikronów rejestrowaną w przypadku najdelikatniejszej wełny używanej przez firmy tekstylne. W Mongolii Zewnętrznej, na północ od pustyni Gobi, produkuje się włókno "brązowe", natomiast w Mongolii Wewnętrznej, na południu, bardziej szlachetne włókno "białe". Aby chronić się przed surowymi warunkami klimatycznymi, kozy kaszmirskie mają runo składające się z dwóch warstw: jedną wierzchnią, grubą, i drugą, bliższą ciału, składającą się z krótkiego, cienkiego i bardzo ciepłego puchu, zwanego "podszerstek".

"Giarre - sierść zewnętrzna, nieprzemakalna, ochrona, składająca się z grubych włosów"

Wiosną pasterze najpierw ścinają nożyczkami zewnętrzną sierść, a następnie zbierają delikatniejszą warstwę za pomocą specjalnych grzebieni z długimi zębami. Włókna z dwóch warstw kozy są następnie rozdzielane, ponieważ tylko podszerstek stanowi właściwy kaszmir.

"Wewnętrzna warstwa ochronna, krótka i bardzo ciepła, nazywana podszerstkiem, daje najdelikatniejsze, najbardziej miękkie i najcenniejsze włókna; najlepszą jakość uzyskuje się poprzez wyczesywanie obszaru pod szyją zwierzęcia. " 

Każda koza dostarcza rocznie od 180 do 400 gramów wełny. Najlepszymi przetwórcami tego surowca, kaszmiru, są od lat Szkocja i Włochy.

Kaszmir: jego właściwości, zalety i wady

Wśród właściwości, które czynią kaszmir cenną tkaniną, można wymienić:

 • jest 10 razy cieplejszy i lżejszy niż wełna owcza
 • miękkość, przy kontakcie ze skórą kaszmir jest niezwykle delikatny
 • termoregulacyjność, która sprawia, że nadaje się on zarówno na zimne, jak i gorące pory roku/li>
 • higroskopijność, wchłania wilgoć, a więc i pot, i z tego powodu jest tkaniną transpiracyjną
 • włókno kaszmirowe charakteryzuje się brakiem lanoliny, co czyni go tkaniną antybakteryjną i hipoalergiczną
 • antystatyczność, nie przyciąga pól elektromagnetycznych i elektrostatycznych, a więc i kurzu
 • lubi wodę, włókna po zwilżeniu, reagują rozluźnieniem
 • mniej się filcuje niż wełna owcza
 • nie gryzie
 • nie wchłania zapachów

Ponadto charakteryzuje się mnogością kolorów (co najmniej 7 od białego do brązowego, szarego i czerwonawego) oraz dobrą trwałością kolorów. Jego negatywne właściwości to możliwy pilling i trwałość, dlatego niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja tej tkaniny.

Kaszmir a wełna: co je różni?

 • Delikatność włókna: średnia średnica włókien kaszmiru wynosi 14-16 mikronów, podczas gdy najdelikatniejsza wełna merynosowa ma średnicę około 19-20 mikronów.
 • Dzięki swojej delikatności kaszmir jest jedwabisty i aksamitny w dotyku, daje uczucie komfortu i miękkości, która otula skórę
 • Kaszmir jest również cieplejszy od wełny, ponieważ posiada 10-krotnie większą zdolność izolacyjną. Można go jednak nosić również w cieplejszych miesiącach, ponieważ bardzo dobrze izoluje i chroni ciało nawet przed intensywnym upałem

Gdzie kaszmir jest wykorzystywany?

Kaszmir najczęściej wykorzystywany jest do produkcji: swetrów, bluzek, płaszczy, kurtek, poncho, spodni, spódnic, koszul, sukienek, torebek. Ubrania z kaszmiru są idealne dla wszystkich: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Płaszcze z kaszmiru: dlaczego warto i ile kosztują

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego płaszcza, to zdecydowanie polecamy ci modele z kaszmirem w składzie. Możesz zdecydować się na płaszczyk 100% kaszmir, który z pewnością będzie bardzo elegancki, ciepły i miły w dotyku, jednak może nie być zbyt trwały oraz bardzo drogi. Dlatego tego typu modele polecamy przede wszystkim na specjalne okazje. Jeśli poszukujesz natomiast płaszczyka, który będzie służył Ci przez wiele lat sugerujemy postawić na mieszankę wełny owczej czy jagnięcej z kaszmirem. Zachowa on równie cenne właściwości, ale będzie zdecydowanie bardziej wytrzymała przy jego odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli poszukujesz wełnianego płaszczyka z dodatkiem kaszmiru sprawdź naszą zakładkę - Płaszcze, gdzie znajdziesz naszą najnowszą kolekcję. Jeśli chciałabyś spersonalizować Twój produkt, nie ma sprawy, możesz to zrobić w zakładce - Spersonalizuj Swój płaszcz.

Ubrania z kaszmiru: jak je pielęgnować

Aby ubrania z kaszmiru pozostały niezmienione, nie należy ich nosić przez kilka kolejnych dni lub między jednym a drugim noszeniem powinny upłynąć co najmniej 24 godziny, aby nie obciążać zbytnio włókien i nie spowalniać ewentualnego powstawania pillingu.

Pilling jest tym szczególnym zjawiskiem, które może prowadzić do powstawania małych nieregularnych kuleczek na włóknach, które powstają w wyniku ich tarcia, i których nie należy traktować jako oznaki niższej jakości kaszmiru, lecz jako naturalną konsekwencję jego użytkowania, której można zapobiec poprzez właściwą konserwację i pielęgnację odzieży.

Odzież z kaszmiru nie boi się wody. Pranie, nawet częste, nie osłabia włókien swetra czy kaszmirowego szalika, ale lepiej jest stosować drobne środki ostrożności. Nie zapominajmy, że koza kaszmirska żyje na obszarach, gdzie klimat charakteryzuje się silnymi zmianami temperatury między dniem a nocą. Przystosowanie do tego środowiska sprawiło, że naturalne włókno stało się hydrofilne, dlatego odzież z kaszmiru jest odnawiana przy każdym praniu.

Jak prać odzież z kaszmiru?

 1. Ubrania z kaszmiru najlepiej prać ręcznie lub powierzyć to zadanie profesjonalistom
 2. Odzież z kaszmiru należy moczyć w zimnej wodzie, najlepiej odwrócić ją na drugą stronę
 3. Do wody należy dodać łagodnego detergentu, a następnie lekko stukać w nią, jakby to był delikatny masaż
 4. W przypadku plam, lepiej jest bardzo delikatnie pocierać zabrudzoną część ubrania bezpośrednio środkiem czyszczącym (zawsze delikatnym
 5. Płukanie powinno odbywać się w zimnej wodzie poprzez bardzo delikatne dociśnięcie tkaniny, bez skręcania włókien
 6. Nie używaj wybielaczy
 7. Odradzamy również stosowanie środków zmiękczających, nawet tych do delikatnych tkanin, takich jak jedwab i wełna, gdyż obciążają one włókna
 8. Nie pozostawiaj ubrania z kaszmiru w wodzie dłużej niż 15 minut
 9. Unikać skręcania, wyżymania, pocierania, gdyż może to spowodować powstawanie pillingu
 10. Pamiętaj, że przy pierwszym praniu ubrania z kaszmiru farbowane mogą stracić niewielkie ilości koloru, ale ze względu na fakt, że dobrze wchłaniają barwniki, problem ten powinien się pojawić jedynie przy pierwszym praniu

Jak suszyć odzież z kaszmiru?

 1. Po opłukaniu, ułóż ubranie między dwoma ręcznikami, delikatnie je uciskaj aby wyeliminować nadmiar wody
 2. Pozostaw ubranie do wyschnięcia na płaskiej powierzchni z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła
 3. Jeśli po wysuszeniu ubranie jest pomarszczone, można je wyprasować używając żelazko parowe pionowe. Przełóż ubranie na drugą stronę i trzymaj żelazko przynajmniej 5 cm od tkaniny lub umieść bawełnianą szmatkę między ubraniem a żelazkiem, stosując zawsze niskie temperatury.
 4. Przed złożeniem pozostaw ubranie do ostygnięcia

Jak przechowywać odzież z kaszmiru

Kaszmir to szlachetna i jednocześnie delikatna tkanina, dlatego ważne jest, aby zachować ją w jak najlepszym stanie. Aby uniknąć sytuacji, w której wilgoć środowiska uszkadza tkaninę, sugeruje się umieścić trochę bibuły, na przykład wewnątrz swetra czy płaszcza i w miejscach, gdzie jest on złożony, ta sztuczka pozwoli uniknąć powstawania małych pleśni.

Po zakończeniu sezonu użytkowania, odzież z kaszmiru należy wyprać i umieścić w specjalnym suchym pudełku lub bawełnianym worku i przechowywać w chłodnym, suchym miejscu. Używaj na przykład suszonek lawendowych bądź innych domowych sposobów na odstraszenie moli odzieżowych.

Masz dodatkowe informacje odnośnie kaszmiru. Podziel się nimi z nami!

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9