Odkryj 15 mitów na temat wełny merino

Odkryj 15 mitów na temat wełny merino

Podnieś rękę, jeśli potrafisz wymienić przynajmniej trzy powody, dla których nie powinnaś nosić wełny. Gryzie, jej pielęgnacja wymaga bardzo dużo pracy i kosztuje fortunę. Tylko trzy? Możemy też dodać, że jest ciężka, starodawna i można ją tylko prać ręcznie. Kto ma na to siłę? Cóż, czas przyjrzeć się wszystkim mitom, które powstały na temat wełny merino i lepiej ją poznać. Popcorn w ręce i zaczynamy! :)

1. Wełna merino gryzie

Zdecydowanie nie! Wełna merynosów jest jednym z najbardziej miękkich włókien na naszej planecie, jest delikatna i bardzo przyjemna w dotyku, z pewnością nie gryzie.

2. Wełna merino powoduje uczucie przegrzania

Znowu błąd! Podczas gdy syntetyki są pasywne, wełna merino jest tkaniną aktywną. To oznacza, że jest termoregulacyjna, czyli reaguje na zmiany temperatury ciała. Gdy jest zimno - utrzymuje nasze ciało w ciepłe, natomiast gdy jest gorąco - uwalnia ciepło i wilgoć, dzięki czemu czujemy się w niej zawsze komfortowo.

3. Wełna merino nadaje się tylko na zimę

Nie prawda! Lekka wełna merynosów jest włóknem technicznym, co sprawia, że jest fantastyczna również na cieplejsze miesiące. Podczas ciepłych dni potrzebujesz odzieży, która oddycha, co oznacza, że musi być w stanie wchłonąć pot i uwolnić go do powietrza. Żadna tkanina nie robi tego tak dobrze jak wełna merino. Hydrofilowy rdzeń włókna merynosów ma niesamowitą zdolność do absorbowania cieczy - do 35% swojej wagi - to oznacza, że jest on o wiele lepszy od włókien sztucznych w usuwaniu potu ze skóry, przenoszeniu go i w ostateczności uwalnianiu go w postaci pary. Podsumowując, wełna merino izoluje Cię w zimnie i zarządza ciepłem i wilgocią, gdy jest Ci gorąco.

4. Wełnę merino trudno wyczyścić

Wręcz przeciwnie, wełnę merino czyści się dość łatwo. Z pewnością pranie ręczne jest najlepszym rozwiązaniem dla włókna, ale dzięki rozwoju technologii ubrania z wełny merino można prać również w pralce wykorzystując specjalny program dla tkanin wełnianych i delikatnych. Wystarczy tylko kilka trików, a będziesz mogła cieszyć się ubraniami z wełny merynosów przez wiele lat.

5. Wełna merino kurczy się w praniu

Wełna merino jest tkaniną, która świetnie wpasuje się do współczesnego, zabieganego stylu życia, niezależnie od tego, czy jesteś w biegu, na brunchu czy w biurze. Można ją prać w pralce, a w niektórych przypadkach suszyć w suszarce bębnowej (choć my polecamy suszyć ją w sposób naturalny, ponieważ jest to bardziej przyjazne dla środowiska). Nawet po częstym praniu wełniana odzież zachowa swój kształt, kolor i dotyk.

6. Wełna merino jest droga

Wełna jest materiałem niezawodnym, który będzie Ci towarzyszył przez lata, dlatego nie powinien on być uznawany za drogi. W ostatnich latach jesteśmy świadkami nadmiaru zakupów, często decydujemy się na wybór ubrań tańszych ze sztucznych włókien lub niskiej jakości włókien naturalnych czy syntetycznych, które po kilku praniach nadają się bardziej do śmietnika niż do szafy. Wełna merino jest pozyskiwana z żywych owiec, hodowanych przez pasterzy. Praca nad jej uzyskaniem kosztuje więcej, ale starcza na dłużej. To inwestycja na lata, w Ciebie i w środowisko, z pewnością przyniesie Ci satysfakcję.

7. Wełna merino nie nadaje się do produkcji odzieży sportowej (tzw. active-wear)

Tak naprawdę wełna merino to jeden z najlepszych materiałów do noszenia podczas aktywności fizycznej lub na świeżym powietrzu! Wełna merynosów posiada szereg atrybutów, które pomogą każdemu, od turysty po elitarnego sportowca, osiągać maksimum swoich możliwości. Ciepło wytwarzane przez włókna merino może dosłownie uratować życie, a ich oddychalność jest fantastyczną zaletą, ponieważ utrzymuje temperaturę ciała w zakresie, który jest optymalny dla wydajności i komfortu.

8. Wełna merino zatrzymuje zapachy

Nic bardziej mylnego. Właściwości antybakteryjne wełny merino pochłaniają wilgoć i zmniejszają ilość potu pozostawionego na ciele, co z kolei zmniejsza ilość zapachu.

9. Wełna merino nie nadaje się podczas podróży

Błąd! Wełna merino posiada doskonałe właściwości elastyczne, dzięki którym włókna szybko odbijają się i regenerują po rozciągnięciu. Nawet jeśli ubranie z wełny merynosów zostanie na jakiś czas zdeformowane, np. wepchnięte do walizki - powieszenie jego w wilgotnym środowisku (np. w łazience podczas brania prysznica) szybko usunie z niego wszelkie zagniecenia.

10. Wełna merino jest trudna w pielęgnacji/utrzymaniu

Nie, wełna jest łatwa w utrzymaniu. Przede wszystkim nie musisz jej często prać. Dlaczego? Wełna jest odporna na bakterie, wystarczy powiesić ją na świeżym powietrzu, gdy nie jest brudna, i użyć ponownie. Małe plamki, można natomiast usunąć mokrą szmatką, zamiast prać całe ubranie. Dzięki temu oszczędzisz sobie i środowisku wodę i energię (a co za tym idzie pieniądze!).

11. Wełna merino jest ciężka

Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości merino jest bardzo lekka, idealna do podróżowania! Tak jak wspomniałyśmy powyżej - nie gniecie się - a jeśli już to wystarczy ją powiesić w wilgotnym miejscu i szybko wróci do formy.

12. Wełna merino jest staromodna

Naprawdę tak myślisz? Dla nas to powrót do korzeni! W dzisiejszych czasach musimy stawiać na dobrej jakości, naturalne ubrania, które będą nam służyły na lata i nie będą wpływały negatywnie na środowisko.

13. Wełna merino jest dostępna tylko w nudnych kolorach

Przekonanie, że odzież wełniana jest nieciekawa i nudna, jest w dużej mierze mitem. To prawda, że przez wiele lat rynek wełny był zdominowany przez odcienie naturalne, ale dziś odzież wełniana występuje w wielu różnych kolorach i wzorach co sprawia, że możemy wykorzystać ją w wielu stylizacjach w oryginalny sposób.

14. Wełna merino jest łatwopalna

Wełna merino izoluje od wysokich temperatur i nie ulega łatwo zapaleniu. Nawet jeśli tak się stanie, samoczynnie gaśnie po usunięciu źródła ognia. Co ważniejsze, gdy merynos się pali, nie topi się i nie przywiera do skóry. To dlatego wiele mundurów strażackich jest wykonanych z merynosów i dlatego jest to również doskonała tkanina na pościel.

15. Wełna znacznie przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów modowych

Rocznie produkuje się zdumiewającą liczbę nowych ubrań, większość z nich z materiałów sztucznych, które nie ulegają biodegradacji. Według ostatnich badań przeprowadzonych we współpracy z firmą Patagonia i Uniwersytetem Kalifornijskim, podczas prania jedno ubranie może powodować generowanie tysięcy maleńkich syntetycznych mikrowłókien. Te mikroplastiki dostają się do naszych dróg wodnych, zanieczyszczając nasze morza i oceany, są zjadane przez ryby, a następnie trafiają do naszych ciał poprzez łańcuch pokarmowy. Produkty i ubrania wykonane z naturalnych włókien i materiałów, takich jak wełna, łatwiej ulegają biodegradacji i stanowią mniejsze zagrożenia dla życia wodnego.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9