Moher: otulająca wełna z kóz angorskich

Moher: otulająca wełna z kóz angorskich

Czym jest moher i jakie ma właściwości? Czy jest przyjemny w dotyku, czy raczej gryzie? Jak o niego dbać? Czy po praniu powinien być prasowany? O wełnie, która niektórym kojarzy się wyłącznie z moherowymi beretami, dowiesz się wszystkiego z tego artykułu.

Moher: co to jest?

Moher (ang. mohair) to wyjątkowo lekkie, ciepłe włókno o jedwabistym połysku. W przeszłości, w związku z trudnością ze zdobyciem surowca, tkaniny moherowe były bardzo drogie. Zaletą jest łatwość farbowania, wadą zaś łatwość mechacenia się. Służy do wyrobu swetrów, kamizelek, szalików czy też nakryć głowy, na przykład moherowych beretów.

Za miejsce pochodzenia moheru uważa się Tybet, a więc miejsce, z którego pochodzić ma gatunek kóz angorskich. To właśnie z Tybetu przez wiele lat pozyskiwano tę, niezwykle delikatną, wełnę.

Moher — w zależności od grubości włókna — stosuje się do produkcji swetrów i akcesoriów, takich jak czapki i szale. Natomiast włókna grubsze mają zastosowanie w produkcji odzieży wierzchniej oraz dywanów. Wełna pochodząca od młodych kóz jest bardzo miękka i używana do produkcji ubrań. A włókna od dorosłych osobników są sztywniejsze i wykorzystywane są na przykład w produkcji dywanów.

Struktura moherowych włókien przypomina ludzkie włosy, dlatego wełna ta jest często wykorzystywana przy tworzeniu zabawek, na przykład lalek, które potrzebują włosów.

Z czego jest moher?

Z jakiego zwierzęcia pozyskiwany jest moher? Wełna ta pochodzi z włosia kóz angorskich. Hodowle tych zwierząt znajdują się głównie w Afryce Południowej, ale też w Turcji i Stanach Zjednoczonych. Kozy angorskie strzyże się dwa razy do roku i w ten sposób pozyskiwana jest przędza.

Jakie ma właściwości?

Grube włókna tej tkaniny zapewniają trwałość, ale także bardzo dobrą izolację. Ta z kolei wiąże się z tym, że w moherowy sweter sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Zimą zapewni nam niezbędne ciepło. Natomiast w ciepłe dni doskonale wchłonie wilgoć i pozostanie chłodny w kontakcie z rozgrzaną skórą.

Moher jest podatny na farbowanie, a dzięki temu producenci odzieży mogą przygotowywać najróżniejsze warianty kolorystyczne moherowych ubrań i dodatków. Moherowe tkaniny są miękkie i puszyste. Wadą moheru jest z kolei to, że — bez domieszki innej wełny lub tkaniny — łatwo się mechaci i samoistnie filcuje. Dlatego ten rodzaj wełny stosuje się przede wszystkim w postaci dodatków (od pięciu do 10 procent) do innych rodzajów wełny.

Czy moher gryzie?

Najważniejsze jest to, że prawdziwy moher nie gryzie. Jest miękki i przyjemny w dotyku.

Płaszcz z dodatkiem wełny z kóz angorskich, co go wyróżnia?

Wełniane płaszcze są różne. Czym charakteryzuje się ten z dodatkiem wełny z kóz angorskich? Moher cechuje się dużo większym — w porównaniu do kaszmiru — połyskiem. Moherowe płaszcze są też wyjątkowo lekkie i miłe w dotyku. Doskonale też chronią przed chłodem.

Jak prać i jak prasować moher?

PRANIE: Po pierwsze, moher najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie z dodatkiem delikatnych, specjalnych płynów do prania wełny; Po drugie, moher można prać w pralce, ale jedynie przy odpowiednim programie i bez wirowania (pierwsze metoda jest jednak najlepsza ;) ); I po trzecie, wypranych moherowych ubrań nie należy wykręcać czy trzeć.

PRASOWANIE: W zależności od tego, ile moheru zawiera ubranie i co stanowi resztę jego składu, postępowanie z prasowaniem jest różne. Najlepiej — za każdym razem — stosować się do zaleceń z metki produktu.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9