Jak prać płaszcz z wełny czy alpaki?

Jak prać płaszcz z wełny czy alpaki?

Wełna jest miękką, ciepłą i hipoalergiczną tkaniną, a wełniany płaszcz może nam służyć przez wiele lat, pod warunkiem, że będziemy o niego dbać. Pytanie, jak prać wełniany płaszcz, aby go nie zniszczyć? Czy lepiej prać go ręcznie czy w pralce?

Zacznijmy od tego, że wełna jest łatwa w pielęgnacji, a naturalne zalety tego włókna, takie jak odporność na zapachy i plamy, oznaczają, że ubrania z wełny wymagają mniej prania i w niższych temperaturach niż ubrania z innych włókien. Z tego względu specjaliści zalecają prać wełniany płaszcz maksymalnie 2 razy do roku, starać się utrzymać go w czystości, usuwając z niego plamy zaraz po ich powstaniu oraz pozostawiając płaszcz do wywietrzenia po każdym jego użyciu.

Przed przystąpieniem do prania należy zapoznać się z instrukcją prania, którą znajdziesz na etykietce przyczepionej do płaszcza. Instrukcja ta pozwoli Ci dowiedzieć się:

 • Jaką metodę prania należy zastosować
 • Czy płaszcz powinien być czyszczony tylko na sucho
 • Czy płaszcz można prać w pralce czy ręcznie
 • Jaki program pralki wybrać (jeśli można z tej opcji skorzystać)
 • Jakich detergentów używać
 • Inne specjalne wskazówki dotyczące prania i pielęgnacji
 • Instrukcje dotyczące procesu suszenia

Pamiętaj, nie należy prać płaszcza w pralce, jeśli instrukcja na to nie wskazuje. Możesz wówczas uszkodzić materiał, kształt czy strukturę płaszcza, która nie wróci do poprzedniej formy.

Mimo iż niektóre płaszcze można prać w pralce, my nie zalecamy tej opcji, gdyż narazić ona może nasz płaszcz na nieprzyjemne niespodzianki.

Jeśli etykieta wskazuje, że możesz prać Twój płaszcz ręcznie zastosuj się do poniższych wskazówek.

Jak prać płaszcz z wełny, kaszmiru czy alpaki ręcznie?

 1. Delikatnie wyszczotkuj Twój płaszcz, aby usunąć kurz i wszelkie zabrudzenia. Wykorzystaj do tego szczotkę do ubrań, szczotkuj płaszcz zgodnie z kierunkiem włosia, od szyi w dół
 2. Usuń plamy. Jeśli na wełnianym płaszczu znalazłaś plamy bądź zabrudzenia spróbuj je usunąć. Jeśli plama spowodowana jest płynną substancją, usuń jej nadmiar białą bawełnianą chusteczką lub ręcznikiem. Jeśli plama jest zeschnięta możesz użyć tępy nóż lub łyżkę. Pamiętaj nigdy nie pocieraj tkaniny zbyt mocno. Do usuwania plam wykorzystaj specjalny delikatny detergent przeznaczony do odzieży z wełny lub kaszmiru; pamiętaj, aby przetestować produkt na wewnętrznej stronie płaszcza przed jego faktycznym zastosowaniem, aby upewnić się, że nie zmieni on koloru tkaniny lub jej nie zniszczy. Nałóż niewielką ilość płynnego preparatu na plamę za pomocą szczoteczki do plam lub palca. Rozmasuj delikatnie płyn miękkimi ruchami od krawędzi do serca plamy, możesz sobie pomóc chłodną wodą. Następnie usuń dokładnie detergent chłodną wodą.
  Zalecamy usuwanie plamy po ułożeniu płaszcza na płaskiej powierzchni.
 3. Przygotuj wannę oraz dużą miskę. Dokładnie wyczyść Twoje miejsce pracy, aby uniknąć ryzyka przeniesienia brudu z wanny lub miski na tkaninę. Wykorzystaj do tego gąbkę do szorowania, neutralne mydło i wodę, na koniec usuń wszelką pianę dużą ilością wody.
 4. Napełnij wannę chłodną wodą i dodaj około 30 ml delikatnego płynu do prania wełny i kaszmiru. Upewnij się, że w wannie jest wystarczająco dużo wody, zanim zanurzysz w niej płaszcz. Pamiętaj, używaj tylko chłodnej/letniej wody, ponieważ gorąca woda może spowodować skurczenie się ubrania.
 5. Namocz płaszcz w wodzie z płynem. Zanurz płaszcz, aż nasiąknie wodą i przestanie pływać. Pozostaw do namoczenia na około  30 minut.
 6. Rozpocznij pranie. Delikatnie uciskaj płaszcz, aby woda wniknęła głęboko we włókna. Pamiętaj, jeśli dobrze namoczysz Twój płaszcz, wówczas nie skurczy się. Lekko pocieraj najbrudniejsze miejsca, aby usunąć plamy i brud. Następnie ponownie namocz płaszcz w wodzie, aby usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia. Pamiętaj, nigdy nie pocieraj energicznie wełny, w przeciwnym razie może ulec sfilcowaniu.
 7. Płukanie. Spuść wodę z wanny, przenieś płaszcz do czystej miski, następnie napełnij dobrze wypłukaną wannę większą ilością letniej wody. Włóż płaszcz z powrotem do wanny. Delikatnie go uciskaj w wodzie, aby usunąć brud i nadmiar mydła. Powtórz płukanie, do momentu kiedy wyeliminujesz pianę z wody. 

Jak prać wełniany płaszcz w pralce? (nie zalecamy)

 1. Umieść wełniany płaszcz w woreczku do prania. Jeśli instrukcja prania mówi, że można prać wybrany płaszcz w pralce, odwróć go na drugą stronę i umieść w specjalnym woreczku do prania. Dzięki temu nie będzie się on marszczył i wpadał do bębna. Jeśli nie masz siateczki, możesz skorzystać z bawełnianej podszewki lub prześcieradła. Pamiętaj, aby go zamknąć bądź zawiązać.
 2. Namocz płaszcz. Dodaj około 30 ml delikatnego płynu do prania wełny i kaszmiru. Przed włożeniem płaszcza do pralki namocz go dobrze w czystej wannie lub misce z letnią wodą z delikatnym płynem, wówczas zminimalizujesz ryzyko skurczenia się tkaniny. Gdy płaszcz już nie wypływa na powierzchnię wody (ok. 30 minut) możesz go przenieść do pralki.  
 3. Wybierz program dla delikatnych rzeczy, prania ręcznego lub wełnianych ubrań. Uruchom pralkę, aby wyprać płaszcz. Bardzo ważne jest, aby używać programu do wełny lub delikatnej odzieży, ponieważ ta opcja minimalizuje tarcie i pocieranie, co może uszkodzić włókna. Upewnij się, że woda jest letnia, w przeciwnym razie płaszcz może się skurczyć. Po zakończeniu programu wyjmij płaszcz z pralki, z siatki o obróć go na prawą stronę.

Jak suszyć płaszcz z wełny, kaszmiru czy alpaki?

 1. Usuń nadmiar wody. Połóż płaszcz na czystej umywalce lub wannie. Zaczynając od góry i kierując się w dół, delikatnie naciśnij tkaninę, aby usunąć nadmiar wody. Pamiętaj, aby nie ściskać czy skręcać materiału, w przeciwnym razie może się on odkształcić, rozciągnąć, sfilcować. Kiedy dojdziesz do końca, wróć do góry i delikatnie naciśnij na warstwę od góry do dołu.
 2. Zwiń płaszcz w ręcznik. Połóż duży ręcznik na stole i połóż na nim płaszcz, a następnie zwiń płaszcz i ręcznik razem, tak jakbyś robiła naleśnik. Naciśnij na ręcznik tak, aby wchłonął pozostałą wodę. Również na tym etapie pamiętaj, aby nie wykręcać ani nie wyżymać. Rozwiń płaszcz i powtórz czynność wykorzystując inny suchy ręcznik.
 3. Rozłóż płaszcz do wyschnięcia. Weź kolejny suchy ręcznik. Rozłóż płaszcz poziomo na suchym bawełnianym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia. Po jednym dniu, zmień ręcznik i odwróć płaszcz na drugą stronę. Całkowite wyschnięcie może trwać 2-3 dni. Pamiętaj, aby nie wieszać mokrej wełnianej odzieży, ponieważ może się ona rozciągnąć i odkształcić. Nigdy nie wkładaj wełny do suszarki, ponieważ może się skurczyć.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zadbać o Twój płaszcz z wełny, alpaki czy kaszmiru. Proces z pewnością nie jest szybki, ale pomoże Ci cieszyć się nim na długie lata. Pamiętaj, jeśli nie możesz wykonać wszystkich kroków, zanieś Twój płaszcz do specjalisty, z pewnością o niego zadba. 

 

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9