Szafa kapsułowa: na czym to wszystko polega

Szafa kapsułowa: na czym to wszystko polega

Doskonale rozplanowana, świadoma szafa, w której wszystko do siebie pasuje to marzenie niejednej z kobiet. Kapsułowa garderoba to oszczędność czasu, pieniędzy i w dodatku wprowadzenie odrobiny ekologii i szacunku do środowiska do naszego życia. Przy odpowiednio skompletowanej garderobie stwierdzenie „Nie mam się w co ubrać” przestanie nam przychodzić do głowy.

Szafa kapsułowa: co to jest?

Szafa kapsułowa to koncepcja dobierania stylizacji, zakupów ubrań i tworzenia outfitów. Główną cechą szafy kapsułowej jest spójność elementów garderoby, tak aby wzajemnie do siebie pasowały. Kluczowa podczas tworzenia szafy kapsułowej jest wysoka jakość odzieży i założenie, że mają to być ubrania na lata. W większości szaf są to ponadczasowe fasony, które nigdy nie wychodzą z mody. Dzięki temu możemy stworzyć stylizację na każdą okazję nie posiadając zbyt dużej ilości odzieży. Do tego odpowiednio zagospodarowana powierzchnia i nasza szafa kapsułowa gotowa!

Szafa kapsułowa: na każdą porę roku

W prawidłowo skomponowanej garderobie kapsułowej dla kobiet stworzysz stylizacje na każdą porę roku. Wystarczy dosłownie kilka niezbędnych elementów takich jak: spódnica, spodnie, płaszcz, sweter, marynarka, koszula. Razem z nimi dobierzesz zarówno zimowy outfit do pracy jak i wygodną stylizację na wiosenny spacer w parku. Pamiętaj, że odzieżą można się bawić nadając jej więcej funkcji i zastosowań. Ciekawie podwinięte nogawki czy rękawy sprawią, że koszula i spodnie będą wyglądały zupełnie inaczej, a sprawdzą się zarówno w chłodny jak i cieplejszy dzień.

Szafa kapsułowa: jak ją stworzyć?

Budowanie garderoby kapsułowej to proces, który może trwać. Zanim dokładnie poznamy siebie i swój styl może się okazać, że potrzebujemy trochę pobłądzić w świecie mody. Jednak pierwszym krokiem w tworzeniu szafy kapsułowej jest zrobienie porządku w odzieży. Najbardziej skuteczną metodą jest wyrzucenie wszystkiego z szafy – wtedy dokładnie widać ile tego mamy, a następnie posortowanie ubrań na kilka kategorii. Przykładowo: pierwsza to te, w które lubimy, czujemy się w nich świetnie i nie chcemy się ich pozbywać. Druga – odzież, której nie nosimy od dawna, nie pasuje do nas i z łatwością ją oddamy, a trzecia to ubrania, co do których mamy wątpliwości.

Kolejny krok to dalszy ciąg procesu, czyli obserwowanie po co sięgamy, co się sprawdza, co lubimy nosić i na tej podstawie poszukiwanie własnego stylu i inspiracji. Inspirować możemy się wszędzie – korzystając z gazet, internetu, na portalach takich jak Instagram czy Pinterest, ale także obserwując ludzi na ulicy. Warto zapisywać zdjęcia stylizacji, które nam się podobają, sprawdzać czy możemy je odtworzyć w domu i weryfikować jakich elementów odzieży brakuje do wymarzonego outfitu.

Na koniec zostaje już tylko inwestycja w wysokiej jakości ubrania, które stworzą naszą bazę, czyli takie, które pasują niemal do wszystkiego i w których zawsze czujemy się dobrze.

Szafa kaspułowa: 10 zasad o których należy pamiętać

  1. Odpowiednio dobierz kolory: postaw na barwy, w których czujesz się najlepiej, które pasują na różne okazje i do wielu stylizacji. Do dwóch, trzech kolorów podstawowych np. czerń, biel, szarość możesz dorzucić jeden lub dwa akcenty kolorystyczne, np. fuksja, turkus. Ubrania takie jak spodnie, płaszcze, torebki powinny być w kolorach bazowych, ciemniejszych, bardziej neutralnych. Z kolei wybierając topy lub sukienki można bardziej zaszaleć z barwą. Pamiętaj by ostateczna kompozycja kolorystyczna pasowało do siebie i by żadne kolory się nie „gryzły”.
  2. Pamiętaj o kształcie swojej sylwetki: inne kroje pasują do kobiet o krąglejszych kształtach, a inne do tych o chłopięcej, prostej sylwetce. Jeśli masz problem z doborem odpowiednich fasonów odzieży może warto skorzystać z usług stylisty, który podpowie w jakich ubraniach będziesz wyglądać najlepiej.
  3. Klasyczne formy i kroje: niektóre fasony wchodzą i wychodzą z mody, co w jednym sezonie chce nosić każda kobieta już w kolejnym może ocierać się o „modową żenadę”. Zrezygnuj z tego typu części garderoby i postaw na ponadczasowe, klasyczne fasony. Biała koszula czy elegancki trencz zawsze się obronią.
  4. Wysoka jakość: kompletuj swoją garderobę tylko w odzież najwyższej jakości, która wystarczy na długo i nie będzie wyglądała na zużytą po kilku praniach. Ideą szafy kapsułowej jest idealne dopasowanie i mała ilość ubrań, które noszone są częściej w wielu różnych zestawieniach. Odzież wysokiej jakości zawsze wygląda lepiej i bardziej elegancko.
  5. Naturalne materiały: garderobę kapsułową najlepiej kompletować w ubrania z jak najbardziej naturalnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na odzież materiałów takich jak: wysokiej jakości bawełna, len, wełna, kaszmir, jedwab, wiskoza czy bardzo popularny w ostatnim czasie lyocell.
  6. Przemyślane, zaplanowane zakupy: nie kupuj bezmyślnie, pod wpływem impulsu. Szafa kapsułowa powinna być uzupełniana tylko w odpowiednio dobrane i doskonale dopasowane elementy. Jeśli przed zakupem pojawiają się wątpliwości może warto zrezygnować z danej rzeczy lub na spokojnie to przemyśleć? Zasada „nie kupuję, dopóki nie będę na 100% pewna, że chcę to mieć” idealnie tu pasuje.
  7. Nie pozbywaj się na siłę: nie chodzi o to, by nagle wyrzucić ¾ ubrań. Przede wszystkim pamiętajmy o środowisku. Wyrzucanie rzeczy powinno być ostatecznością. Może coś da się przerobić, oddać, naprawić? Poza tym niektóre kobiety odnajdą się w bardzo minimalistycznej garderobie z niewielką ilością ubrań. Inne z kolei potrzebują ich trochę więcej.
  8. Dbaj o ubrania: zwracaj uwagę na przepis prania od producenta i pierz odzież gdy naprawdę tego potrzebuje – często pranie skraca życie. Do produkcji jednej koszulki trzeba zużyć 2500 litrów wody. To ogromne ilości. Pamiętaj o tym, gdy przyjdzie ochota by kupić kolejny T-shirt z nadrukiem na promocji 😉

Przy tworzeniu garderoby kapsułowej nie zapomnij, że to nie Ty masz się zmieniać dla idei, tylko to Twoja szafa ma służyć Tobie! Ten proces może trwać dłużej niż myślisz, ale jednocześnie powinien być przyjemny i dawać ogromną satysfakcję. Powodzenia!

Autor:
Ida Cewińska

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9