Wiskoza: co to za materiał, jakie ma właściwości i zastosowanie

Wiskoza: co to za materiał, jakie ma właściwości i zastosowanie

Miękka i lekka tkanina wiskozowa używana już od końca XIX wieku jest stałym elementem wielu szaf i domów. Z pewnością również ty znajdziesz w twojej kapsułowej szafie kilka ubrań z wiskozy, może to być lekka i zwiewna bluzka na lato czy też wygodna i milutka w dotyku sukienka. Choć wiskoza nie należy do włókien naturalnych, łączy w sobie wiele ich właściwości. Co to jest wiskoza, jaka właściwie jest: naturalna, sztuczna, czy też syntetyczna oraz jakie ma właściwości?

Wiskoza: co to za materiał?

To jeden z najbardziej popularnych materiałów na rynku. Ubrania z wiskozy są niemal tak powszechne, jak te z bawełny (tkanina naturalna), czy poliestru (tkanina syntetyczna). Dla wielu jest ona tańszym zamiennikiem jedwabiu. Do jej produkcji wykorzystuje się celulozę pozyskiwaną z drzew, a później poddaje się ją obróbce chemicznej. Wiskoza jest więc tkaniną sztuczną pochodzenia roślinnego, tak jak modal czy lyocell, tkaniny które w ostatnich latach zyskały dużą popularność ze względu na ich właściwości.

Wiskoza lub rayon, jak się ją czasem nazywa, powstaje, gdy celuloza z pulpy drzewnej jest przekształcana we włókna tekstylne w procesie obróbki chemicznej.

Wiskoza: jakie ma właściwości?

Wiskoza ma długą listę zalet, bo choć jest włóknem sztucznym pochodzenia roślinnego, to zachowuje się jak te naturalne. Ubrania z wiskozy nadają się na upały: są przewiewne i bez problemu przepuszczają powietrze. Wiskozowa odzież jest zazwyczaj miękka i przyjemna w dotyku. Co więcej, jest dobra dla alergików, bo rzadziej uczula i jest przyjazna dla skóry. Materiał ten, jak mało który chłonie wilgoć. Jednak wiskoza ma też swoje wady: łatwo się gniecie i rozciąga, a więc sukienka może stracić swój kształt, a Ty będziesz musiała zaprzyjaźnić się z żelazkiem.

Wiskoza: jakie ma zalety?

  • jedwabisty i lśniący wygląd
  • lekka i miękka w dotyku
  • pięknie się drapuje
  • bardzo chłonna, nie zatrzymuje ciepła, ale też ładnie wchłania wodę i pot, dzięki czemu świetnie nadaje się na t-shirty i odzież sportową
  • oddychająca i odświeżająca, przypominając bawełnę czy len
  • nie przykleja się do ciała
  • dobrze łączy się z innymi włóknami
  • łatwo się ją farbuje i daje piękne, żywe kolory
  • dobrze zatrzymuje barwnik, więc kolory nie blakną

Wiskoza: jakie ma wady?

  • nie jest elastyczna
  • może się kurczyć podczas prania
  • może się zniszczyć w praniu
  • może się zniszczyć pod wpływem światła słonecznego
  • jest podatna na pleśń
  • długo się suszy

Wiskoza: jakie ma zastosowanie?

Produkuje się z niej zarówno ubrania na co dzień, jak i te bardziej wyszukane. Poza tym często służy jako dodatek do innych materiałów, a producenci odzieży dzięki niej znajdują niezbędną równowagę. Wiskoza wykorzystywana jest w:

    1. odzieży codziennej, np. bluzki, sukienki, spodnie, piżamy
    2. odzieży sportowej, np. bluzy, t-shirty
    3. sukniach wieczorowych
    4. szalikach czy apaszkach
    5. podszewkach, na przykład płaszczy czy marynarek
    6. delikatnych tkaninach jak tafta czy aksamit
    7. tkaninach dekoracyjnych czy obiciowych
    8. materiałach do owijania i tkaninach kompresyjnych
    9. chusteczkach kosmetycznych
    10. artykułach higienicznych, takich jak tampony
    11. torebkach herbaty
    12. banknotach

Podszewka z wiskozy: co ją wyróżnia?

Wiskoza świetnie sprawdzi się jako podszewka w odzieży damskiej czy męskiej, na przykład w płaszczach czy marynarkach, gdyż jest przyjemna w dotyku, śliska, oddychająca i bardzo dobrze chłonie wilgoć.

Wiskoza: czy oddycha?

Zdecydowanie tak. Wiskoza prawdopodobnie zasłużyła na miano "najlepiej oddychająca tkanina". Bo choć jest włóknem sztucznym, to w wielu aspektach zachowuje się jak te naturalne, więc przepuszcza powietrze tak jak len czy bawełna.

Czy wiskoza się rozciąga? Czy jest elastyczna?

Nie, wiskoza się nie rozciąga, ale łatwo się łączy z innymi materiałami, jak spandex co pozwoli uzyskać tkaninę o dużej rozciągliwości.

Wiskoza to materiał sztuczny czy naturalny?

Choć do produkcji wiskozy wykorzystuje się celulozę pozyskiwaną z drzew, to naturalny surowiec jest później przetwarzany czyli poddawany procesie obróbki chemicznej. A to oznacza, że jest włóknem chemicznym, a więc sztucznym. Zobacz jak klasyfikowane są tkaniny w sekcji: "Rodzaje tkanin: naturalne, sztuczne i syntetyczne".

Czy wiskoza to dobry materiał?

Tak. Ze względu na swoje właściwości wiskoza jest dobrym, miłym, przewiewnym, oddychającym i przyjaznym dla skóry materiałem, który gwarantuje wysoki komfort noszenia.

Czy wiskoza się gniecie lub mechaci?

Tak. Wiskoza się gniecie i może się mechacić, szczególnie po praniu, dlatego nie należy jej wykręcać, wyżymać, trzeć, wirować czy suszyć w suszarce. Po praniu ubrania z wiskozy powinno się delikatnie owinąć w ręcznik, aby usunąć nadmiar wody, a następnie rozłożyć na powierzchni płaskiej (na przykład krześle) czy wieszaku do całkowitego wysuszenia, najlepiej na świeżym powietrzu.

Czy wiskoza jest przewiewna?

Tak, wiskoza jest materiałem o wysokiej higroskopijności, oddychającym, odświeżającym a zatem przewiewnym, właśnie dlatego świetnie nadaje się na wiosnę i lato.

Wiskoza: na lato, wiosnę, jesień czy zimę?

To materiał idealny na ciepłe dni. Najlepiej więc sprawdzi się wiosną i latem. Dlaczego? Po pierwsze, jest przewiewna i przepuszcza powietrze. Po drugie, jest higroskopijna, a więc doskonale chłonie i odparowuje wilgoć. Co więcej, nie grzeje i — inaczej niż na przykład poliester — nie klei się do rozgrzanego i spoconego ciała. Wiskoza może być również noszona zimą, ale nie ma ona zdolności termoregulacyjnych, dlatego też nie utrzyma cię w cieple. Świetną alternatywą dla wiskozy są lniane ubrania

Jaka jest różnica między wiskozą a poliestrem?

Choć wiele osób uważa, że wiskoza i poliester są do siebie podobne, istnieje wiele różnic między tymi dwoma materiałami. Zarówno poliester, jak i rayon z którego powstaje wiskoza są wykonane z długich włókien, poliester jest jednak włóknem syntetycznym, podczas gdy wiskoza jest włóknem sztucznym (półsyntetycznym), tzn. wykorzystuje włókna naturalne pozyskiwane z drzew (celulozę), które poddaje się obróbce chemicznej. Jakie są więc różnice między wiskozą i poliestrem?

  • poliester lepiej odprowadza wilgoć, podczas gdy wiskoza jest bardziej chłonna
  • poliester schnie szybciej i nie marszczy się tak łatwo jak wiskoza
  • poliester jest mocniejszy i nie kurczy się
  • wiskoza jest bardziej podatna na pilling, podczas gdy poliester jest odporny na ścieranie
  • poliester jest wytwarzany z ropy naftowej, a wiskoza z roślin.

Jaka jest różnica między wiskozą a modalem?

Modal to tak zwany "high wet modulus rayon", co oznacza, że jest to rodzaj rayonu, który jest mocniejszy, gdy jest mokry i nie traci kształtu, czego nie można powiedzieć o wiskozie. Proces produkcji modalu jest niemal dokładnie taki sam jak w przypadku wiskozy, ale włókna wykorzystywane w modalu poddawane są dodatkowej obróbce w celu ich rozciągnięcia, co sprawia, że produkt końcowy jest mocniejszy, delikatniejszy, lżejszy i bardziej oddychający. Dzięki temu modal ma troszkę inne zastosowanie, idealnie nadaje się na odzież sportową i można go również suszyć w suszarce bębnowej, czego należy unikać w przypadku wiskozy rayon.

Jak prać wiskozę?

Wiskoza zdecydowanie nie lubi wysokich temperatur ani szybkiego wirowania. Pod wpływem prania w zbyt gorącej wodzie ubranie z wiskozy może zmienić swój rozmiar: albo się skurczyć, albo rozciągnąć. Dlatego też ubrania z wiskozy należy prać w niskiej temperaturze (max. 30 stopni), najlepiej ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce wybierz program delikatny, bez wirowania. Alternatywnie możesz też włożyć ubranie z wiskozy do siateczki lub woreczka na bieliznę. Zapobiegnie to mieszaniu się ich z innymi ubraniami i w znacznym stopniu wyeliminuje ryzyko tarcia. Jako detergenty sugerujemy używać jedynie delikatne płyny do prania, a w przypadku ubrań kolorowych idealny będzie produkt chroniący kolory. Sugerujemy unikać detergentów w proszku, gdyż mogą one pozostawiać resztki na włóknach i powodować szybkie matowienie kolorów. Pamiętaj, aby mieć pewność jak traktować swoją ulubioną sukienkę, czy bluzkę, najlepiej zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na metce ubrania.

Jak suszyć i prasować wiskozę?

Ubrania z wiskozy są bardzo podatne na zagniecenia, dlatego nie nadają się do suszenia w suszarce bębnowej. Najlepiej jest je delikatnie owinąć w ręcznik, aby usunąć nadmiar wody, unikając tarcia. Następnie ułożyć na powierzchni płaskiej lub wieszaku i pozostawić do osuszenia na świeżym powietrzu. Jeśli zagniecenia nadal się utrzymują, należy delikatnie wyprasować ubranie, w miarę możliwości na mokro na lewej stronie i w niskiej temperaturze. Uważaj, bo zbyt wysoka temperatura prasowania — zwłaszcza ciemnej odzieży — może powodować efekt świecenia się. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoje ulubione ubrania z wiskozy będą wyglądać dobrze przez wiele lat.

W ostatnich latach wiskoza stała się dość popularnym materiałem, przede wszystkim dzięki jej wielu zaletom oraz szerokiej gamie zastosowania. Wiskoza to włókno wyprodukowane z regenerowanej celulozy pochodzącej głównie z pulpy drzewnej. Wiskoza bierze swoją nazwę od lepkiej cieczy, która posiada podobny kolor oraz płynność do miodu, która powstaje w połowie jej procesu produkcyjnego. Proces produkcji wiskozy został odkryty przez angielskiego chemika Charlesa Crossa i jego współpracowników w 1891 roku. Wiskoza została po raz pierwszy wyprodukowana komercyjnie w 1905 roku i była często nazywana "sztucznym jedwabiem", ale oficjalnie została nazwana "rayon" w 1924 roku. Nazwa ta łączy w sobie dwa brzmienia: ray - napędzany przez jego jasność (promień słońca) i on- podobieństwa do bawełny. Wiskoza stała się popularna z wielu powodów, przede wszystkim z luksusowego wyglądu i przystępnej ceny. Wiskoza jest wszechstronna i dobrze łączy się z innymi włóknami. Łatwo się farbuje i zachowuje szczególnie żywe kolory. Co więcej słynie z jedwabistego połysku, atrakcyjnego ułożenia i wyjątkowej miękkości porównywalnej do bawełny. Wiskoza posiada właściwości higroskopijne, czyli dobrze pochłania wilgoć Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, dobrze pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Podsumowując, wiskoza chroni nas przed przegrzaniem oraz nadmiernym poceniem. Należy jednak, uważać, aby ta charakterystyka nie przerodziła się w piętę Achillesa wiskozy, wówczas może dojść do odbarwienia i osłabienia tej tkaniny. Wiskoza jest przewiewna i lekka Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Wiskoza jest oddychająca, podobnie jak bawełna Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Wiskoza ma właściwości antyalergiczne Szczególnie wiskoza bambusowa Wiskoza jest miękka i przyjemna w dotyku Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Wiskoza w dotyku przypomina jedwab Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Wiskoza świetnie się drapuje Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Ubrania z wiskoza szybko schną Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Wiskoza jest idealna dla osób poszukujący luksusowego wyglądu w dobrej cenie Wiskoza produkowana jest z włókien celulozy, co sprawia iż gwarantuje ona dobre właściwości higroskopijne, świetnie pochłania pot i wodę i odprowadza je z powierzchni skóry. To z kolei sprawia, iż wilgotne ubrania nie przywierają do ciała i pozwalają skórze oddychać. Wiskoza dobrze sprawdza się jako domieszka do innych włókien, szczególnie tkanych Wiskozę można łączyć z innymi włóknami, aby uzyskać mieszankę tkanin o lepszych właściwościach. Jej wykorzystanie pozwala nadać tkaninie miękkość i delikatność.

Powrót do blogu

Nowości

1 z 9